❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Zabawki sensoryczne dla dzieci - rozwijają i bawią jednocześnie
Zabawki sensoryczne dla dzieci - rozwijają i bawią jednocześnie

Jak często zdarzyło Ci się spędzać długie minuty a może nawet godziny w sklepie zabawkowym na zastanawianiu się, którą z dostępnych w całym asortymencie zabawkę wybrać? Która będzie najlepsza dla dziecka w Twoim wieku lub dziecka przyjaciół? Czy lepiej wybrać zabawkę interaktywną, wydającą odgłosy, czy może klasyczną lalkę lub maskotkę? Sklepowe półki przepełnione są różnymi produktami dla dzieci - zabawkami, akcesoriami, materiałami edukacyjnymi. Bez pewnych podpowiedzi nierzadko ciężko podjąć szybką i trafną decyzję. Jaki rodzaj zabawki będzie więc na tyle uniwersalny, że sprawdzi się zarówno dla najmłodszych dzieci jak i tych w wieku przedszkolnym? Nie możesz zapominać również o tym, aby zabawka w odpowiedni sposób zainteresowała młodego użytkownika. Zgadzamy się, wybór nie jest łatwy, a najmłodsi konsumenci bardzo wymagający. Zadanie to wymaga więc specjalnego podejścia i przygotowania.

Dlaczego warto wybrać zabawki sensoryczne?

Spośród wszystkich dostępnych na rynku przeróżnych zabawek oraz akcesoriów i gadżetów dla dzieci, sensoryczne zabawki to produkty, które docenią zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Na czym polega ich wyjątkowość? To rodzaj zabawek, które zapewniają maluchom nie tylko odpowiedni poziom rozrywki, ale również skupiają się przy tym na rozwoju dziecka. Nauka przez zabawę - każda z tych zabawek to mocno przemyślany produkt, z konkretnym celem. Sensoryczne zabawki mają stymulować zmysły i wpływać na rozwój psychofizyczny dziecka. Działanie na zmysły wzroku, słuchu, dotyku - zabawki do integracji sensorycznej to produkty, dzięki którym umysł dziecka może porządkować poszczególne informacje. Dziecko uczy się wypracowywać nowe reakcje, uczy się właściwie zarządzać bodźcami i odpowiednio na nie reagować. Wysiłek, jaki dziecko wkłada w aktywności związane z wykorzystaniem tych zabawek jest potrzebny dla właściwego rozwoju, a w konsekwencji pozwala również przelać pokłady energii na właściwe tory - maluszek oddaje się skupieniu, koncentruje swoje siły na właściwym wykonaniu zadania, ale jednocześnie czerpie radość i satysfakcję z zabawy. Taki rodzaj aktywności pozwala dziecku zmęczyć się w odpowiedni sposób i optymalnie wykorzystywać swoje zasoby energetyczne - po zabawie maluch nie powinien mieć problemu z zaśnięciem, ale nie będzie też nadmiernie wyczerpany.

Którą zabawkę sensoryczną wybrać?

Zabawki do ćwiczeń sensorycznych mogą występować pod różną postacią. Jednym z bardziej popularnych produktów z tego działu są książeczki sensoryczne czy karty kontrastowe. Czarno-białe plansze kształtują zmysł wzroku malucha. Wykonane z różnych faktur książeczki działają z kolei na dotyk, słuch, wzrok. Taki typ zabawek może być wprowadzany do rozwoju dziecka już od wieku niemowlęcego, w tym samym czasie, kiedy dziecko zaczyna bawić się grzechotką. Sensoryczne zabawki są produkowane również z myślą o starszych dzieciach, które potrafią już układać klocki czy puzzle. W ofercie Manibox znajdują się tablice sensoryczne, nazywane inaczej manipulacyjnymi. Ten rodzaj zabawki zdobył dużą popularność nie bez powodu. Pokochały go zarówno młodsze, jak i starsze dzieci oraz ich rodzice - pozwalają skupić się dziecku przez dłuższy czas na jednej czynności, nie nudzą szybko maluchów, a więc zabawka nie trafia w kąt po jednej godzinie zabawy. Tablice wpływają na rozwój małej motoryki, ćwiczą cierpliwość dziecka i uczą koncentracji. To świetny pomysł na prezent, gdyż nie znudzi się dziecku tak szybko, a dodatkowo świetnie wkomponuje się we wnętrze dziecięcego pokoiku.

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl