❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Zabawki sensoryczne dla dzieci - inwestycja w rozwój malucha
Zabawki sensoryczne dla dzieci - inwestycja w rozwój malucha

Czy lepiej wybrać zabawkę interaktywną, wydającą odgłosy, czy może klasyczną lalkę lub maskotkę? Półki w sklepach przepełnione są różnymi produktami dla dzieci - zabawkami, akcesoriami, materiałami edukacyjnymi. Wybór zabawki nie jest łatwy, a najmłodsi konsumenci są bardzo wymagający. Zadanie to wymaga więc specjalnego podejścia i przygotowania.

Czym są zabawki sensoryczne?

Szukając zabawki dla dziecka, z pewnością warto zwrócić uwagę na sensoryczne zabawki. Są to przede wszystkim przedmioty, które wspierają prawidłowy rozwój zmysłów maluszka. Zabawki sensoryczne dla niemowląt będą nieco różnić się od tych dla przedszkolaka, a to ze względu na fakt, że dziecko na każdym etapie rozwoju potrzebuje innych pomocy. U niemowlaka zabawki te mają głównie na celu pobudzać zmysły, natomiast u starszych dzieci będą głównie wspierać rozwój małej motoryki.

Dlaczego warto wybrać zabawki sensoryczne?

Spośród dostępnych na rynku przeróżnych zabawek oraz akcesoriów i gadżetów dla dzieci, sensoryczne zabawki to produkty, które docenią zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Zabawki te zapewniają maluchom nie tylko odpowiedni poziom rozrywki, ale również skupiają się przy tym na rozwoju dziecka.

Nauka przez zabawę - to właśnie przyświeca tym zabawkom. Stymulują zmysły malucha i wpływają na rozwój psychomotoryczny dziecka. Dziecko uczy się wypracowywać nowe reakcje, uczy się właściwie zarządzać bodźcami i odpowiednio na nie reagować. Wysiłek, jaki dziecko wkłada podczas zabawy jest potrzebny dla właściwego rozwoju, a w konsekwencji maluszek oddaje się skupieniu, koncentruje swoje siły na właściwym wykonaniu zadania, ale jednocześnie czerpie radość i satysfakcję z zabawy. Co istotne, taki rodzaj aktywności pozwala dziecku zmęczyć się w odpowiedni sposób, więc po zabawie maluch nie powinien mieć problemu z zaśnięciem, ale nie będzie też przemęczony.

Tablica manipulacyjna - hit wśród zabawek sensorycznych dla dzieci i niemowląt

Tablica manipulacyjna to odpowiednia zabawka sensoryczna dla rocznego dziecka oraz tego nieco starszego. Tablica angażując zmysł słuchu, dotyku, wzroku, wpływa na ich prawidłowy rozwój. Na tablicy znajduje się mnóstwo elementów, które wydają dźwięki, szeleszczą, stukają o siebie. Oprócz tego elementy wyróżniają się inną fakturą, dzięki czemu dziecko poznaje nowe materiały, doskonaląc zmysł dotyku. Tablica wpływa również na koordynację ręka-oko. Dzięki przeróżnym elementom przymocowanym do tablicy dziecko w bezpieczny sposób poznaje otaczający świat, mając przy tym świetną zabawę. W naszym sklepie znajdziesz wiele modeli, które z pewnością trafią do gustu Twojej pociechy.

Wśród innych zabawek sensorycznych wyróżnia się:

  • gryzak z grzechotką, który szczególnie przyda się podczas ząbkowania,
  • książeczki sensoryczne bogate w żywe kolory i pobudzające ciekawość malca,
  • drewniane układanki i klocki, które ćwiczą sprawność małych rączek,
  • przeplatanki i sortery ćwiczące cierpliwość oraz uważność,
  • piłki sensoryczne, które idealnie nadają się również do zabawy w trakcie kąpieli,
  • deski do balansowania, wspierające mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę.

Pomoce sensoryczne poprzez dotyk i pozostałe zmysły pomagają dziecku odkrywać świat. Małe dziecko bawiąc się, nabywa nowe umiejętności, poznają nowe kształty, kolory i materiały. Dzięki takim zabawkom dzieci mogą sprawdzić funkcjonowanie poszczególnych elementów.

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl