Zabawki rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, a także pozwalają maleństwu czuć się bezpiecznie. Szczególne miejsce wśród zabawek zajmują te edukacyjne, które uczą poprzez zabawę. Dodatkowo ich kolory, faktury czy wydawane przez nie dźwięki pozytywnie wpływają na sensoryczny rozwój dziecka.
Czym jest sensoryka i jak przebiega jej rozwój?
Pierwsze lata dziecka to intensywne odkrywanie otaczającego świata, które jest możliwe dzięki zmysłom. Dlatego ich właściwe funkcjonowanie jest kluczowe w prawidłowym rozwoju malca. Narządy zmysłów uczą się współdziałania, czyli integracji sensorycznej, która przebiega najintensywniej od narodzin do okresu przedszkolnego.
Prawidłowy rozwój zmysłowo-ruchowy zapewnia niepowikłany przebieg ciąży oraz dalszych etapów życia maleństwa, a także środowisko bogate w różnorodne bodźce. Niezwykle skuteczną metodą nauczania dzieci jest pedagogika Marii Montessori, która stawia na wydobyciu z dzieci ich naturalnej aktywności oraz chęci poznawania świata poprzez dostarczenie określonej ilości bodźców zmysłowych.
Tablice sensoryczne wspierają rozwój dziecka
Ciekawą propozycją wśród zabawek sensorycznych są tablice zwane również manipulacyjnymi. Warto dodać, że dzieci potrafią poświęcić znacznie więcej czasu tablicy manipulacyjnej, niż na przykład misiom, klockom czy autkom.
Dziecko podczas zabawy odczuwa wiele bodźców z zewnątrz, pobudzając i angażując w ten sposób niemal wszystkie zmysły. Maluch widzi kolory, dotyka przeróżne kształty i wyczuwa paluszkami fakturę przedmiotów. Dlatego tablice manipulacyjne z powodzeniem mogą być wykorzystywane w terapii SI (integracji sensorycznej) – dziecko bawiąc się, ćwiczy prawidłowe odbieranie i interpretację bodźców zmysłowych.
Oprócz tego różne możliwości manipulacji elementami na tablicy sprzyjają rozwojowi kreatywności, chęci odkrywania świata i zrozumienia działania przedmiotów, a także rozwojowi motoryki małej i koordynacji ręka-oko. Maluch podczas zabawy tablicą ćwiczy samodzielność, uwagę, spostrzegawczość, a także myślenie przyczynowo-skutkowe. Dlatego warto zwłaszcza na początku pokazać mu, jak działają poszczególne elementy. Możesz rozsunąć i zasunąć zamek błyskawiczny, albo nacisnąć guzik i ucieszyć się na widok mrugających światełek. Dziecko będzie obserwować Twoje ruchy z zapartym tchem, a późnij bardzo chętnie sprawdzi, czy też mu się uda.
Jak elementy tablicy sensorycznej pomagają w prawidłowym rozwoju zmysłów?
Tablice manipulacyjne dla dzieci to prawdziwy hit wśród zabawek edukacyjnych. Do tablicy wykonanej z drewna przymocowane są przeróżne akcesoria, które zwykle znajdują się w otoczeniu dzieci, jednak my rodzice nie pozwalamy im się nimi bawić. Na drewnianej planszy znaleźć można klamki, zasuwki, zamki, pokrętła, zegarek, gwizdek, światełka, gniazdko z wtyczką i wiele innych elementów codziennego użytku, których zastosowanie maluch może odkrywać w bezpieczny sposób.
Część przedmiotów się obraca, inne mają przyciski, a jeszcze inne wyróżniają się oryginalnym kształtem. To rewelacyjnie oddziałuje na zmysł dotyku. Nie brakuje też bodźców dźwiękowych – coś szeleści, stuka, klika, trąbi. Oczka poznają nowe kształty, kolory, czasami nawet coś się zaświeci, coś zabłyszczy, a w lustereczku odbije się buzia smyka. No i oczywiście nie ma co się łudzić, dziecko z pewnością będzie chciało też posmakować.
Od którego roku życia dziecko może bawić się tablicą manipulacyjną?
Tablice manipulacyjne są często wybierane na prezent na roczek dziecka. Maluszek w tym okresie potrafi już trzymać przedmioty w rączkach i bawić się nimi. Ponadto ogromna ciekawość dziecka sprawia, że mały odkrywca interesuje się rozmaitymi kształtami i materiałami. Warto mieć jednak na uwadze, że rozwój każdego malucha przebiega w innym tempie, więc u jednego dziecka tablica okaże się strzałem w dziesiątkę wcześniej (nawet przed ukończeniem pierwszego roku życia), a u drugiego nieco później.