❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Tablice manipulacyjne a rozwój dziecka
Tablice manipulacyjne a rozwój dziecka

Czy Twoje dziecko właśnie poznaje świat i zadaje setki pytań, bo wszystko je interesuje? Co więcej, musisz mieć je cały czas na oku, ponieważ jego rączki wędrują do gniazdek w ścianach, szafek i wszystkiego, co może być dla niego niebezpieczne? Mamy rozwiązanie, które zaspokoi jego ciekawość, a Tobie da chwilę spokoju dla siebie. Wybierz dla małego odkrywcy zabawkę, dzięki której zdobędzie nowe umiejętności, a także w bezpieczny sposób pozna zastosowanie przedmiotów codziennego użytku. Poznaj efekty zabawy z tablicą manipulacyjną.

Dlaczego tablica manipulacyjna dla dzieci to świetna zabawka edukacyjna?

Tablica manipulacyjna zwana również tablicą sensoryczną wykonana jest z drewnianej płyty, do której przymocowane są elementy codziennego użytku. Twój maluch znajdzie na niej m.in. gniazdko z wtyczką, włącznik, różne zamki i zasuwki, klamkę, a także sorter, labirynt czy dzwonek. A pod drzwiczkami ukryliśmy naklejki ze zwierzątkami. Wszystko, co znajduje się na tablicy, pozwala dziecku bezpiecznie odkrywać otaczający go świat, ponieważ odciąga jego uwagę od prawdziwych przedmiotów w środowisku brzdąca.

Warto podkreślić, że tablica to zabawka tworzona w duchu Montessori, a to oznacza, że wpływa na ćwiczenie samodzielności dziecka, zaspokaja dziecięcą ciekawość świata, stymuluje zmysły i ćwiczy małą motorykę. Zabawka pozytywnie oddziałuje także na spostrzegawczość oraz rozwój logicznego myślenia. Dzięki zabawie dzieci świetnie zauważają zależności przyczynowo-skutkowe i potrafią wyobrazić sobie, co by było gdyby. Oprócz tego tablica zapewnia niezłą frajdę podczas zabawy. Twoje dziecko na pewno kreatywnie wykorzysta tablicę, wykorzystując ją np. jako ster kosmicznego pojazdu.

Tablica manipulacyjna a rozwój sensoryczny dziecka

Tablica manipulacyjna to zabawka, na której znajdują się akcesoria angażujące i pobudzające niemal wszystkie zmysły - zarówno dotyk, słuch, jak i wzrok. Warto podkreślić, że każdy z element tablicy spełnia określone zadanie, ich wybór jest więc przemyślany. Dziecko bawiąc się tą zabawką, poznaje nowe faktury i kształty, a także uczy się nowych umiejętności, np. wiązania bucików, odczytywania godziny na zegarku, otwierania zasuwek.

Każdy maluszek rozwija się w innym tempie, a tablica będzie towarzyszyć mu na każdym etapie rozwoju. Przedmioty umieszczone na tablicy są zróżnicowane pod względem trudności, ze względu na to, że dziecko na każdym etapie będzie interesować się innymi przedmiotami i rozwijać będzie inne umiejętności manualne. Dlatego tablica pomaga poznawać świat przez kolejne miesiące a nawet lata.

Jak bawić się tablicą manipulacyjną?

Twoje dziecko może bawić się tablicą, gdy ta leży na podłodze. Maluch z pewnością po chwili sam najlepiej będzie wiedział, jak się nią bawić. Na początku możesz zaciekawić maluszka poprzez wspólną zabawę. Pokaż mu, jak działają poszczególne elementy, np. otwórz drzwiczki, wciśnij guzik, włóż wtyczkę do gniazdka. Dziecko z uwagą będzie Ci się przyglądać, a następnie chętnie powtórzy Twoje ruchy. Malec będzie zachwycony, gdy jemu też to się uda.

Tablicę manipulacyjną możesz również przymocować do ściany lub wybrać model stojący ze specjalnym stojakiem. Takie rozwiązanie będzie dodatkowo zachęcać maleństwo do wyciągania rąk w stronę tablicy. W ten sposób zadbasz o prawidłowy rozwój dziecka, które rozwijać będzie nie tylko małą motorykę, ale również koordynację ruchową.

Kiedy kupić tablicę manipulacyjną?

Tablica manipulacyjna to zabawka sensoryczna dedykowana dzieciom, które ukończyły 3-latka. Jednak wielu rodziców decyduje się na zakup tablicy na roczek dziecka. Do tablicy przymocowane są przedmioty o różnym stopniu trudności, dlatego zarówno niemowlak, jak i przedszkolak znajdzie na nich coś dla siebie. Dziecko bawiąc się tablicą, codziennie poznaje nowe akcesoria, uczy się ich działania, a nabywa nowe umiejętności związane z koordynacją ręka-oko.

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl