❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Tablice manipulacyjne, czyli jak bezpiecznie poznawać świat
Tablice manipulacyjne, czyli jak bezpiecznie poznawać świat

Najważniejsze dla każdego rodzica jest bezpieczeństwo pociechy oraz jej prawidłowy rozwój. Dlatego wybieramy sprawdzone produkty, zwracamy uwagę na skład pożywienia czy jakość ubrań. Nie bez znaczenia są również zabawki, które muszą być solidnie wykonane. Coraz więcej rodziców, wybierając zabawkę w sklepie, zwraca uwagę na to, aby poza bezpieczeństwem zapewniała również wymiar edukacyjny. To właśnie dają tablice manipulacyjne. Sprawdź, dlaczego to właściwa zabawka dla Twojego dziecka.

Zabawa tablicą manipulacyjną a bezpieczny rozwój dziecka

++Tablica manipulacyjna jest zabawką sensoryczną, ponieważ pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój zmysłów maluszka. Oprócz tego zabawa +*rozwija małą motorykę, czyli sprawność dłoni. Maluszek znajdzie na niej przeróżne przedmioty codziennego użytku, np.: klamki, zasuwki, pokrętła, włącznik, gniazdko z wtyczką, zamek błyskawiczny. Zabawa nimi ćwiczy również koordynację ręka-oko. Warto dodać, że tablice tworzone są zgodnie z zasadami metody Montessori, która zakłada wybieranie zabawek o wielu możliwych zastosowaniach i wspomagających rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Co więcej, manipulacyjne tablice z powodzeniem mogą być wykorzystywane w terapii dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Aspargera czy autyzmem.

Manipulacyjna tablica ćwiczy precyzyjne chwytanie przedmiotów

Trzymanie łyżki, ubieranie się, otwieranie szuflady, malowanie, pisanie i rysowanie. To wszystko dobre przykłady czynności, które wymagają rozwiniętej umiejętności chwytania. A tak naprawdę to dopiero początek. Chwytanie przydaje się również np. podczas uprawianiu sportu. Dlatego Twoje dziecko potrzebuje wspomagania od najmłodszych lat, by chwytać wszystko, co wpadnie mu w ręce. Co więcej, istnieje związek pomiędzy rozwojem mowy a motoryką rączek. 

Nauka sznurowania na tablicy edukacyjnej

Gdy zasuwki i zamki nie będą już wyzwaniem dla dziecka, przyjdzie czas na sznurki. Na wielu tablicach znajdują się sznurki z kulkami na końcach, ponieważ ich stukot przyciąga uwagę brzdąca. A gdy maluch już chwyci za sznurki, przyjdzie czas na plątanie, a zaraz po nim na naukę sznurowania. W tym celu na tablicach umieszczane są buciki, na których dziecko może ćwiczyć przekładanie sznurówek przez dziurki oraz wiązanie kokardki.

Zabawa tablicą sensoryczną a rozwój kreatywności i koncentracji

Zabawki kreatywne oferują mnóstwo frajdy, pozwalają zaspokoić ogromną ciekawość dziecka poprzez odkrywanie i poznawanie funkcjonowania poszczególnych elementów tablicy. Ta drewniana plansza z przymocowanymi akcesoriami gwarantuje nie lada zabawę, dzięki przedmiotom o różnym stopniu trudności każdy maluch znajdzie na niej coś dla siebie. Taka tablica może stać się sterem kosmicznego statku, a wiemy, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Warto dodać, że manipulacyjna tablica nie tylko zapewnia dobrą zabawę, ale również ćwiczy koncentrację uwagi.

Rozwój logicznego myślenia dzięki manipulacyjnej tablicy

Maluch, bawiąc się poszczególnymi akcesoriami zauważać będzie pewne zależności - po wciśnięciu przycisku, zaświeci się lampka, naciśnięcie klamki spowoduje otworzenie się drzwiczek. Elementy umieszczone na tablicy wpływają więc na rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego. Oczywiście to nie wszystko, zalety tablic manipulacyjnych dla dzieci można wymieniać w nieskończoność. Na pewno warto wspomnieć jeszcze o ćwiczeniu samodzielności i spostrzegawczości. Pamiętaj, że możesz zachęcać dziecko do poznawania poszczególnych elementów poprzez pokazanie maluchowi, jak działa i jak bawić się danym przedmiotem.

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl