👧 🧒 SPRAWDŹ NASZE NOWE TABLICE MANIPULACYJNE 👧 🧒

Tablica manipulacyjna dla dzieci - hit czy kit?
Tablica manipulacyjna dla dzieci - hit czy kit?

W ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można o tablicach manipulacyjnych. Te niepozorne zabawki wychwalają zarówno rodzice, jak i specjaliści oraz terapeuci. Przede wszystkim wzbudzają jednak ciekawość najmłodszych. W czym tkwi ich sekret? Już wyjaśniam.

Czym właściwie jest tablica manipulacyjna?

Jest to tablica wykonana z drewna, do której przymocowane są przeróżne przedmioty znajdujące się w otoczeniu malucha. Zwykle w trosce o zdrowie dzieci, zabraniamy im zabawy tymi akcesoriami. Dlaczego więc na tablicy znajdują się przedmioty codziennego użytku? Wiele dzieci (bardzo możliwe, że również Twoja pociecha) bawi się wszystkim innym, tylko nie zabawkami. Maluchy interesują przyciski na pilocie, klucze, a często nawet gniazdka w ścianie. Umieszczenie takich elementów na tablicy pozwala dzieciom poznawać ich zastosowanie w całkowicie bezpieczny sposób. 

Prawidłowy rozwój sensoryki dziecka

Tablice manipulacyjne angażują podczas zabawy niemal wszystkie zmysły dziecka, dlatego bardzo często nazywa się je sensorycznymi. Maluszek znajdzie na niej elementy o różnorodnych fakturach, a także wydające dźwięki i pozwalające na wodzenie za nimi wzrokiem. Oprócz tego zabawa manipulacyjną tablicą ćwiczy małą motorykę, czyli sprawność rączek, a także koordynację ręka-oko. Co więcej, istnieje związek pomiędzy rozwojem mowy a motoryką rąk. Warto dodać, że tablicę można położyć na podłodze, a także powiesić na ścianie czy oprzeć o stojak, zmienianie jej położenia podczas zabawy wspomaga więc rozwój koordynacji ruchowej.

Zabawa tablicą a rozwój dziecka

Tablice sensoryczne to zabawki pobudzające kreatywność i zaspokajające ciekawość każdego malucha. Tworzone są w myśl metody Montessori, która zakłada wybieranie zabawek mających wiele możliwych zastosowań i wspomagających rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Dziecko, bawiąc się tablicą, za każdym razem na nowo odkrywa działanie poszczególnych przedmiotów. Co więcej, elementy na tablicy mają różny stopień trudności, dlatego maluch zawsze znajdzie na niej coś interesującego. Jest to również rozwiązanie, które zachęca rodzeństwo do wspólnej zabawy.

Tablica manipulacyjna potrafi zając malca na bardzo długo, a bawiąc się dziecko nie tylko odbiera wiele wrażeń zmysłowych, ale również ćwiczy koncentrację i cierpliwość. Maluch, dotykając poszczególnych elementów zauważać będzie pewne zależności - po wciśnięciu przycisku, zaświeci się lampka, naciśnięcie klamki spowoduje otworzenie się drzwiczek. Zabawka kształtuje więc także myślenie przyczynowo-skutkowe. Na początku możesz pokazać Twojemu dziecku, jak bawić się tablicą, aby następnie naśladował Twoje ruchy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby maluch sam poznawał po kolei funkcjonowanie poszczególnych elementów tablicy.

Jakie elementy powinna zawierać tablica manipulacyjna?

Na drewnianej tablicy znajdują się przeróżne elementy codziennego użytku o różnym stopniu trudności. Najczęściej są to zamki, zasuwki, włącznik, gniazdko z wtyczką, sorter, bucik ze sznurówkami czy fidget spinner. Na niektórych tablicach znajdują się również światełka, kalkulator albo klakson. Manipulacyjne tablice to zabawki edukacyjne, więc często znaleźć można na nich również cyferki czy zegar.

Wybierając tablicę na prezent dla dziecka, warto zwrócić uwagę, żeby znajdowały się na niej różne akcesoria, co zapewni ogrom frajdy oraz zaspokoi dziecięcą ciekawość świata. Każdy maluszek rozwija się w innym tempie, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w jakim wieku tablica będzie szczałem w dziesiątkę. Jedno jest jednak pewne, manipulacyjne tablice to prawdziwy hit wśród zabawek edukacyjnych, które dodatkowo rewelacyjnie sprawdzą się jako dekoracja dziecięcego pokoiku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl