❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Tablica manipulacyjna - czego uczy ta niezwykła zabawka?
Tablica manipulacyjna - czego uczy ta niezwykła zabawka?

W ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można o tablicach manipulacyjnych. Wielu rodziców opowiada o nich w mediach społecznościowych, ale nie brakuje też wypowiedzi specjalistów i terapeutów, którzy wychwalają zalety tych niepozornych zabawek. W czym tkwi ich sekret? Już wyjaśniam.

Niepozorna zabawka edukacyjna

Tablice tworzone są w duchu metody Montessori, która stawia na indywidualny rozwój emocjonalny dziecka, budowanie pewności siebie, a także samodoskonalenie talentów. Metoda ta zakłada również wybieranie zabawek, które mają wiele możliwych zastosowań i wspomagają rozwój dziecka już od najmłodszych lat. 

Tablica sensoryczna, bo tak też zwykło się określać te zabawki, wykonana jest z drewnianej sklejki, do której przymocowane są przeróżne akcesoria codziennego użytku, np. klamki, zamki, zegarek, gniazdko i wtyczka. W ten sposób maluch w bezpieczny sposób poznaje otaczające go przedmioty, zaspokajając dziecięcą ciekawość z odkrywania świata.

Tablica manipulacyjna a rozwój zmysłów dziecka

Od momentu narodzin Twoje maleństwo poznaje świat wszystkimi zmysłami. Dlatego od samego początku należy stymulować prawidłowe rozwijanie się zmysłów, pozwalając dziecku bawić się przeróżnymi przedmiotami, które dostarczają rozmaitych wrażeń zmysłowych. A ich solidną dawkę zapewnia zabawa tablicą, na której znajdują się przeróżne elementy o zaskakujących kształtach i fakturach. Co więcej, wykonane są z różnych materiałów, a to zapewnia dodatkowe wrażenia zmysłowe.

Elementy tablicy dzielą się ze względu na stopień trudności. Dzięki temu dziecko może poznawać na nowo przedmioty i ich zastosowanie. Jest to również rozwiązanie pozwalające na wspólną zabawę rodzeństwu, ponieważ każdy smyk znajdzie na tablicy coś dla siebie.

Jak zabawa tablicą wpływa na rozwój dziecka?

Manipulacyjna tablica to doskonała zabawka dla każdego malucha, ponieważ nie tylko zapewnia mnóstwo frajdy, ale również rewelacyjnie wpływa na rozwój motoryki małej, czyli sprawności rączek. Oprócz tego Twoje dziecko zaspokoi ciekawość i nie będzie dotykać kontaktów czy klamek w domu. Dziecko niejednokrotnie wykonywać będzie powtarzalne czynności, które nauczą go myślenia przyczynowo-skutkowego. Nie można zapomnieć również o nauce umiejętności takich jak wiązanie bucików, liczenie czy rozpoznawanie kształtów.

Co więcej, tablica manipulacyjna może być z powodzeniem wykorzystywana w terapii dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Aspargera czy autyzmem. Zabawka sprawdzi się również w ćwiczeniu koordynacji ręka-oko, a także koncentracji uwagi oraz kreatywności.

Jak bawić się tablicą?

Manipulacyjną tablicę można po prostu położyć na podłodze, powiesić na ścianie lub postawić na specjalnym stojaku, który zapewni stabilizację. Na początku warto pokazać dziecku, jak bawić się poszczególnymi elementami. Uwierz, maluch będzie z zapartym tchem obserwować Twoje ruchy, a gdy jeszcze przy tym na Twojej twarzy zobaczy zachwyt, zdziwienie i inne emocje, zabawa przez długie godziny murowana.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz tablice manipulacyjne w trzech rozmiarach z różnymi elementami. Co więcej, tablicę możesz personalizować, dodając do niej imię malucha, a także wybierając kolor przedmiotów i samej planszy. Dodatkowo do średniej i dużej tablicy możesz dokupić stojak, który ułatwi zabawę najmłodszym, a także sprawi, że tablica będzie bardzo ładnie prezentować się w pokoiku dziecka.

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl