❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Kreatywne zabawy sensoryczne - jakie produkty zapewnią najlepszą frajdę?
Kreatywne zabawy sensoryczne - jakie produkty zapewnią najlepszą frajdę?

Nie ma dla dziecka lepszej formy zabawy niż możliwość poznawania świata bez ograniczeń przy użyciu wszystkich zmysłów. Zabawy z piaskiem, ciastem, plasteliną - lepienie różnych form, ugniatanie, ściskanie, formowanie. Zabawy sensoryczne to forma rozrywki, która jednocześnie pozwala rozwijać dziecięce zmysły dotyku, słuchu, wzroku, węchu, a nierzadko również smaku. To formy zabaw, które nie tylko dostarczają radości, ale i pozwalają na jednoczesną pracę z dzieckiem. Niekiedy potrzebujesz do tego jedynie woreczka z piaskiem, w innym wypadku świetną pomocą edukacyjną okaże się dla przykładu tablica manipulacyjna.

Rozwój dziecka poprzez zabawy sensoryczne

Wspieranie układów sensorycznych dziecka jest niezwykle ważnym elementem w jego rozwoju. Kreatywne zabawy umożliwiają nie tylko świetną rozrywkę, ale i pozwalają odkryć na wczesnym etapie wszelkie zaburzenia związane z rozwojem sensorycznym. Odpowiednie zabawy dla dzieci zwiększają aktywność dziecka i uruchamiają zmysły pozwalając na przetwarzanie w mózgu różnych bodźców. Organizując taki rodzaj zabaw możesz wykorzystać produkty, które masz w domu - kisiel, makaron, ryż, ziarenka, woreczki, patyczki, kartony, pojemniki. Możesz stworzyć dla dziecko pudełko skarbów, z których rozpoznawać będzie poszczególne elementy po dotyku lub zapachu. Świetnie sprawdzą się tutaj również przeróżne masy plastyczne, ciastoliny, zarówno te ręcznie robione, jak i gotowe ze sklepu. Maluch pokocha tę formę rozrywki. Tablice manipulacyjne to produkty, które również przyczyniają się do pracy sensorycznej. Wciskanie, przesuwanie, zamykanie - wszystkie te czynności wpływają na rozwój ruchowy i małą motorykę. Dodatkowo, zabawa z tablicą wpływa na koordynację, uczy cierpliwości i pozwala dziecku skupić się przez dłuższy czas na jednym zadaniu.

Zachęcaj dziecko bawiąc się razem z nim

Organizując zabawy sensoryczne pamiętaj o tym, aby nie rezygnować z czynnego udziału w nich. Maluch nie tylko ucieszy się z Twojego współudziału w całej frajdzie, ale będziesz mieć również świetną okazję do obserwacji swojego dziecka, tego w jaki sposób działa, co sprawia mu problemy, a w czym czuje się świetnie. Może się okazać, że prace plastyczne również i Tobie przypadną do gustu i pozwolą się zrelaksować. Wspólna zabawa buduje niezwykłą więź, integruje i wprawia w niezły nastrój zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Zapewnij różnorodne produkty i gadżety

Sensoryczne zabawy dają miejsce na kreatywność i eksperymenty. Poszukaj w domu przedmiotów o różnych fakturach i kształtach. Załatw barwniki spożywcze, aby zabawa była pełna kolorów. Weź patyczki do szaszłyków, klocki, pudełka i różne przedmioty codziennego użytku, jakie tylko przyjdą Ci do głowy. Tutaj liczy się przede wszystkim próbowanie różnorodnych bodźców, więc możecie lepić, przesypywać, zgadywać, poszukiwać, ugniatać. Nie ma ograniczeń, o ile wszystko odbywa się w sposób bezpieczny dla zdrowia dziecka. Jeśli chcesz zostawić dziecko samo z zabawą i móc obserwować jego reakcję postaw na tablicę sensoryczną. Pełna różnorodnych elementów zaciekawi dziecko, które samo może odkrywać co zrobić z poszczególnymi akcesoriami, co włączyć, jak zamknąć, w którą stronę przesunąć. Kreatywne zabawy zapewnią rozwój zarówno dla młodszych dzieci, jak i tych starszych. Pomysłów na zabawy nie brakuje i często ograniczone są jedynie przez naszą wyobraźnię. W tym wypadku dzieci nie mają więc sobie równych, zapytaj swoje dziecko, jaką formę zabawy z wykorzystaniem różnych produktów domowych może zaproponować, a na pewno wymyśli kilka propozycji w kilka sekund.

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl