❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Ćwiczenia na koncentrację uwagi dla dzieci - pomysły na zabawę
Ćwiczenia na koncentrację uwagi dla dzieci - pomysły na zabawę

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na określonym zadaniu. Umożliwia ona weryfikowanie bodźców docierających do mózgu, a także pomijanie tych, które nie są istotne podczas wykonywania danego zadania. Oczywiście zdolność do kierowania uwagą rozwija się wraz z wiekiem dziecka.

Jeżeli jednak zauważasz, że Twoje dziecko ma problemy ze skupieniem, jest bardzo ruchliwe i podatne na rozproszenie, a przez to trudno mu zapamiętać informacje lub wykonać zadanie, warto wspólnie popracować zawczasu nad jego koncentracją. Koncentracja ma bowiem szczególne znaczenie, gdy dziecko rozpoczyna naukę.

Skąd się biorą problemy z koncentracją u dzieci?

Do około trzeciego roku życia u dzieci występuje tzw. uwaga mimowolna, która wywoływana jest przez dźwięki, kolory, ruch. Później pojawia się uwaga dowolna, która z kolei umożliwia zrozumienie poleceń i ich wykonywanie.

Warto zaznaczyć, że problemy z koncentracją można zauważyć zarówno u dzieci pobudzonych, jak i tych spokojnych. Przyczynami trudności ze skupieniem uwagi są:

  • niewłaściwa motywacja,
  • brak wiary we własne możliwości,
  • mało atrakcyjne, niezaciekawiające zabawy,
  • zaburzenia percepcyjno-motoryczne,
  • atmosfera w domu lub przedszkolu/szkole,
  • zbyt szybkie tempo wdrażania nowych treści,
  • przeznaczanie za mało czasu na doskonalenie nowych umiejętności*.

Co pomaga w kształtowaniu umiejętności koncentracji uwagi?

Oprócz ćwiczeń i zabaw, do których za chwilę przejdziemy, na koncentrację wpływa również regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, aktywność fizyczna, a także regularny sen. Dodatkowo należy pamiętać, aby w otoczeniu podczas zabaw czy odrabiania lekcji nie znajdowały się przedmioty, które mogą rozpraszać uwagę. Warto również ograniczyć bodźce, np. muzykę czy telewizję. Znaczenie odgrywa również właściwe oświetlenie oraz temperatura. I oczywiście warto ograniczać czas spędzany w ciągu dnia przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu.

Ćwiczenia na koncentrację uwagi dla dzieci

Aby stymulować koncentrację u dziecka warto wykonywać z nim różne ćwiczenia na pamięć, podczas których zadaniem dziecka jest głównie wykonywanie powtarzalnych czynności. Oczywiście ćwiczenia na koncentrację dla dzieci nie powinny być nudne, dlatego należy zadbać o różnorodne aktywności.

Jak możesz bawić się z małym odkrywcą? Poniżej propozycje zabaw:

  • Sortowanie - zabawa polega na wkładaniu elementów do odpowiednich otworów. U starszaków sprawdzą się również puzzle oraz układanki.
  • Nawlekanie - dziecko może nawlekać koraliki na patyczek lub sznurek. Z czasem możesz utrudnić ćwiczenie, prosząc o nawlekanie koralików w określonej kolejności (np. według kolorów).
  • Zabawa klockami - możecie wspólnie zbudować wieżę z klocków. Uwaga: wieżę możecie też budować z różnych przedmiotów, co wymagać będzie większej dokładności, a co za tym idzie - większego skupienia.
  • Rysowanie na kartce - dziecko rysuje obrazek po śladzie lub łącząc ponumerowane punkty. Może również jednocześnie dwiema rękami próbować narysować odbicie lustrzane obrazka.
  • Rysowanie na plecach - dorosły rysuje na pleckach dziecka literki lub figury geometryczne, a maluch nazywa to, co dorosły narysował.
  • Powtarzanie rytmu - wystukaj lub wyklaszcz dowolny rytm, zadaniem malucha jest jego powtórzenie. Dziecko może powtórzyć rytm także na instrumencie, np. bębenku.
  • Słuchanie bajek - dziecko słucha, jak czyta dorosły, a następnie opowiada, o czym była bajka.
  • Uczenie się rymowanek - doskonały trening koncentracji i pamięci to zapamiętywanie krótkich wierszyków i wyliczanek, najlepiej połączonych z wykonywaniem różnych gestów.
  • Gra bierki - gra wymagająca skupienia uwagi u dziecka, a zarazem skuteczne ćwiczenie zręczności rączek.
  • Memory obrazkowe - zabawa polega na odnajdywaniu par takich samych obrazków.
  • Zabawa zgadnij, czego brakuje - ułóż przed maluchem kilka różnych przedmiotów i daj mu chwilę na zapamiętanie. Następnie dziecko zamyka oczy, Ty zabierasz jedną rzecz, a malec ma wskazać, czego brakuje.

Jak tablica sensoryczna poprawia koncentrację?

Zabawa tablicą angażuje zmysły malucha, a przez to ćwiczy koordynację ręka-oko, a także pamięć i koncentrację. Tablica rozwija również myślenie przyczynowo-skutkowe. Dziecko bawiąc się tablicą, może również poznać litery i cyfry, a przecież nie ma lepszej nauki niż poprzez zabawę.

Tablica skupia uwagę nawet najmłodszych dzieci. Jednak zwłaszcza na początku warto usiąść do niej razem z dzieckiem i pokazać mu działanie poszczególnych elementów. Na tablicy znajduje się mnóstwo przedmiotów absorbujących uwagę, dziecko może np. otwierać kłódkę, próbować włożyć wtyczkę do gniazdka, sortować elementy czy wystukiwać lub wygwizdywać rytm. Zabawa tablicą jest więc skutecznym sposobem ćwiczenia koncentracji u dziecka.

 

*https://przedszkolebajka.edu.pl/wp-content/uploads/2021/04/o-koncentracji-uwagi-u-dzieci-231-1360.pdf

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl