❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Tablice manipulacyjne dla dzieci a filozofia Montessori.
10.jpg

Maria Montessori urodziła się ponad 150 lat temu. Podczas swojego życia dokonała jednak przełomu, który wpłynął na rodziny na całym świecie. Zasady pracy z dziećmi opracowała w oparciu o swoje doświadczenia z niepełnosprawnymi maluchami i nastolatkami. Szybko jednak okazało się, że sprawdzają się one świetnie również przy dzieciach zdrowych.

Poniżej możesz się zapoznać z wybranymi regułami wprowadzonymi przez tę niezwykłą kobietę. A przy okazji sprawdzisz, jak nasze tablice manipulacyjne dla dzieci wpisują się w każdą z nich.

Swobodny wybór. Po jakie zabawki edukacyjne sięga Twoje dziecko najchętniej?

Zasada swobodnego wyboru dotyczy aż czterech reguł Montessori. Jest to podstawowe założenie, które przewodzi wszystkim innym. Zgodnie z nim, dziecko powinno samodzielnie wybierać miejsce, czas i formę swojej aktywności oraz niezbędne do niej materiały. Rolą rodzica lub pedagoga jest zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, by sprzyjało ono podejmowaniu tych akcji, które są korzystne dla rozwoju dziecka.

Tylko tyle i aż tyle. W praktyce podążanie za maluchem zamiast narzucania mu działań stoi w sprzeczności do metod wychowawczych, którym my sami byliśmy poddawani w dzieciństwie. Warto jednak spróbować i obserwować, gdzie kieruje dziecko jego wrodzona ciekawość.

Pomyśl teraz, jaką reakcję wzbudzają u małych brzdąców i starszaków grające książeczki, szeleszczące maskotki czy wszystko, co się świeci? Tablica sensoryczna z miejsca wzbudza zainteresowanie malucha. Pozwala mu przy tym ćwiczyć ważne umiejętności manualne i logikę, stymulując po kolei wszystkie zmysły.

Własne działanie i powtarzanie. To dlatego tablice manipulacyjne dla dzieci są tak wciągające.

Czy wiesz, że dzieci potrafią powtarzać daną czynność nawet kilkadziesiąt razy, a za każdym razem fascynuje je ona coraz bardziej? Dlaczego? Ponieważ już jako niemowlęta uczyły się poprzez nic innego, jak naśladownictwo.

U niemowlęcia uśmiech jest często przypadkowy. Dopiero z czasem uczy się, z jakim uczuciem wiązać ów wyraz twarzy. Podobnie jest ze słowami, które dzięki powtórzeniom zapadają w pamięć maleństwa. Tylko tak może nauczyć się kojarzyć je z konkretnymi osobami, przedmiotami czy czynnościami.

Na tablicy manipulacyjnej mogą znajdować się różnorodne zamki, dzwonki, rurki, okienka, pokrętła i przyciski. Dziecko na początku sprawdza, jak one wyglądają, jakie są w dotyku, czasem także i w smaku. Jeśli pod wpływem przypadkowego ruchu pojawia się coś nowego (bodziec zmysłowy lub ciekawy efekt), próbuje to powtórzyć. W ten sposób nie tylko sprawia sobie radość. Ćwiczy również koordynację ruchową, osiągając w tej dziedzinie coraz wyższą sprawność.

Brak zbędnej pomocy. Nie chodzi o to, by zrobić tablicę manipulacyjną od A do Z.

Jak długo jesteś w stanie powstrzymać się, gdy Twojemu dziecku coś się nie udaje? Tak, wiadomo, gdy spieszycie się z wyjściem z domu, trudno tracić cenne minuty. Jednak czas na zabawę nie wymaga pośpiechu. Znacznie lepiej sprawdzi się przyjazne robienie nic.

Tablice manipulacyjne dla dzieci nie są zadaniem do odrobienia. Dla malucha są całym kosmosem możliwości. Zdziwisz się, gdy zobaczysz, jak niesamowite pokłady kreatywności może ono w sobie wzbudzić, korzystając z tablicy sensorycznej. Będzie próbować tak długo, aż uda mu się zrealizować swoją potrzebę. Tym samym będzie ćwiczyć w sobie wytrwałość i samodzielność.

Samokontrola. Sensoryczne tablice edukacyjne pozwalają dziecku na sukces.

Zgodnie z regułami Montessori wszelkie pomoce dydaktyczne powinny być tak skonstruowane, by umożliwić dziecku samodzielną ocenę. To ono decyduje przy tym o jej kryteriach! Gdy zauważy dźwięk, zapragnie wydobyć go z tablicy ponownie. Poczucie satysfakcji, gdy uda mu się to osiągnąć, będzie dla niego najlepszym motywatorem do kontynuacji zabawy w przyszłości.

Jak widać, czasem mniej znaczy więcej. Tablice manipulacyjne dla dzieci są w stanie zastąpić wiele zabawek. Jednocześnie pomogą Ci zrozumieć swoje dziecko zdecydowanie lepiej, gdy pozwolisz sobie na obserwację. Filozofia Montessori nie wymusza rozwoju dziecka, a raczej nienachalnie mu sprzyja. Gdy wprowadzisz jej elementy w życie, zaczniesz doświadczać rodzicielstwa w nowy, bardzo harmonijny sposób.

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl