👧 🧒 SPRAWDŹ NASZE NOWE TABLICE MANIPULACYJNE 👧 🧒

Tablica sensoryczna dla dzieci z autyzmem? Jak to działa?
24.jpg

U Twojego dziecka zdiagnozowano autyzm? Masz w domu największy skarb i prawdziwe wyzwanie. Sposób, w jaki dzieci z autyzmem widzą świat, może być bardzo inspirujący. Niestety trudno im to przekazać.

Dlaczego? Ponieważ mają problemy z nawiązywaniem kontaktów. A do tego ich zachowanie jest silnie uzależnione od zewnętrznych bodźców zmysłowych.

Tablica sensoryczna dla dzieci może być dla nich świetną pomocą terapeutyczną. Jest tylko jeden warunek. Trzeba ją dobrze zaprojektować, dobierając manipulatory do wrażliwości zmysłowej dziecka.

Integracja sensoryczna. Co to jest?

Zgodnie z definicją A. J. Ayres jest to taka organizacja mózgu, która wprowadza go w stan równowagi. Jak widać, wyjaśnienie to brzmi kusząco. Trzeba jednak sięgnąć głębiej, by zrozumieć, o co naprawdę tu chodzi.

Nasz mózg porządkuje informacje, których dostarczają zmysły. Nadaje im ważność i kategorię. Dzięki temu może później wykorzystać te dane, by wygenerować reakcje. A to właśnie na reakcjach opierają się kontakty międzyludzkie. Co więcej, emocje również są reakcją na zdarzenie.

Jak widać, integracja sensoryczna ma więc ogromny wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny.

Jaki jest związek między autyzmem a integracją sensoryczną?

Już w latach 70. ubiegłego wieku psycholog C. H. Delacato wskazał, że przyczyną zaburzeń autystycznych mogą być problemy z integracją sensoryczną. Wyróżnił przy tym trzy grupy dzieci z autyzmem. Pierwsza z nich jest nadwrażliwa na bodźce. Odbierają one wrażenia zmysłowe bardzo intensywnie. A to sprawia, że ich mózg łatwo może zostać przestymulowany. W efekcie głośne dźwięki, jasne światło czy pozornie zwyczajny dotyk może sprawiać maluchowi ból.

Druga grupa to dzieci niedowrażliwe. Ich układ nerwowy działa dość wolno. Mózg takiego berbecia może więc na przykład rejestrować tylko bardzo silne bodźce. Z tego powodu może on ciągle poszukiwać nowych wrażeń zmysłowych, by zapewnić sobie normalny poziom stymulacji.

Ostatnią grupę stanowią dzieci, których mózg odbiera tak zwany biały szum. Oznacza to, że w ich głowie pojawiają się bodźce płynące z wewnątrz. Każde wrażenie zewnętrzne miesza się z bodźcem wewnętrznym. W tym przypadku dziecko może unikać stymulacji zewnętrznej lub reagować na nią intensywnie.

Jak tablica manipulacyjna może pomóc dziecku z autyzmem?

Terapeuta SI wykorzystuje w swojej pracy różne pomoce edukacyjne. Między innymi zabawki, które dostarczają bodźców zmysłowych. W ten sposób może sprawdzić, jak maluch reaguje na proponowane aktywności i które z nich najchętniej wybiera. Następnie stara się zapewnić dziecku kontakt z takimi bodźcami, które pozytywnie wpłyną na poprawę integracji sensorycznej.

Praca z dzieckiem nie ogranicza się jednak do regularnych wizyt w gabinecie terapeuty. Kupując w naszym sklepie tablicę Montessori zgodną z jego wskazówkami, możesz zadziałać podobnie w domu.

Edukacyjna tablica sensoryczna dla dzieci. Projekt zabawki.

Podczas wybierania tablicy warto wziąć pod uwagę treść diagnozy. Każdy z trzech typów zaburzeń integracji sensorycznej może się przejawiać w obrębie jednego lub kilku zmysłów.

Jeśli Twoje dziecko jest nadwrażliwe na dźwięki, wybierzesz tablicę, która nie zawiera dźwiękowych elementów. Jednocześnie w takim przypadku nic nie przeszkadza, by brzdąc ćwiczył z pomocą zabawki dotyk i koordynację ruchową. Jest duża szansa, że ta aktywność wciągnie go na długi czas.

Przy dziecku niedowrażliwym dotykowo będziesz z kolei zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Ponieważ maluch nie odczuwa bólu na czas, stworzenie mu przyjaznego otoczenia jest szczególnie ważne. Wszystkie tablice sensoryczne dla dzieci, które projektujemy, są bezpieczne. Mają zaokrąglone rogi, dokładnie wyszlifowaną powierzchnię, a poszczególne elementy są do nich silnie przymocowane.

W ten sam sposób możesz przyjrzeć się tablicom w każdym innym przypadku. W razie wątpliwości, koniecznie skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać coś odpowiedniego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl