👧 🧒 SPRAWDŹ NASZE NOWE TABLICE MANIPULACYJNE 👧 🧒

Mała motoryka. Co to jest i jak tablica sensoryczna dla dzieci pomaga ją rozwijać?
14.jpg

Jako rodzic robisz, co możesz, by zadbać o swoje dziecko. Nie myślisz wyłącznie o zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb fizjologicznych, takich jak spanie, jedzenie, toaleta i higiena. Dbasz również o potrzeby emocjonalne. Gdy Twoje dziecko łapie wszystkie przedmioty codziennego użytku, które nawiną mu się pod rękę, zaczynasz się z kolei obawiać o jego bezpieczeństwo. Jednocześnie nie chcesz hamować jego samodzielności i pragniesz zapewnić mu dobry start w życiu.

Dylemat, co? Jak to zrobić, by dziecko mogło się swobodnie rozwijać, a jednocześnie nie zrobiło sobie krzywdy? Nie martw się, to zagwozdka każdego kochającego rodzica. Zaraz zobaczysz, jak możesz poradzić sobie z tym problemem, korzystając z jednej z dostępnych w naszym sklepie tablic sensorycznych dla dzieci.

Duża i mała motoryka – co to jest?

Kilka słów wstępu. Motoryka to nic innego, jak umiejętności ruchowe. Wszelkie umiejętności ruchowe. Nawet dłubanie w nosie.

Duża motoryka obejmuje całe ciało lub jego większą część. Czynnościami z zakresu motoryki dużej są m.in. bieganie, skakanie, pływanie czy jazda na rowerze. Z kolei motoryka mała wiąże się ze zdolnościami typowo manualnymi. Można wśród nich wymienić ugniatanie, chwytanie, puszczanie, zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł czy darcie ważnych dokumentów na drobne kawałeczki.

Oczywiście ta ostatnia wizja nie musi się ziścić. Wystarczy, że będziesz trzymać papiery poza zasięgiem malca.

Jak tablica manipulacyjna wpływa na zdolności manualne?

Rozwijanie małej motoryki jest możliwe tylko wtedy, gdy dziecko znajdzie coś, co je interesuje. A co interesuje dzieci? To, co przyjemne dla zmysłów i emocji. Jeśli dodasz do tego zaciekawienie, masz gwarancję, że Twój maluch wsiąknie w taką zabawę na długi czas. Jednocześnie wcale nie uzna tego za ciężkie ćwiczenia.

Tablice sensoryczne dla dzieci mają mnóstwo intrygujących elementów, które dziecko chce koniecznie sprawdzić. Nie jest to tylko zabawka, z którą można zrobić jedną, określoną czynność. Jednym z największych błędów Twoich gości jest zarzucanie maleństwa maskotkami. Tak, są urocze, słodkie i miękkie. Ale malec może co najwyżej wsadzić je do buzi lub przy nich zasnąć. Wiesz dobrze, że nie jest tym zainteresowany przez większą część czasu.

Każdy kontakt z tablicą manipulacyjną to nowa przygoda. Dziecko będzie po kolei łapać umieszczone na niej przedmioty i obserwować, co wtedy się stanie. Z czasem zauważy, że kolorowe trybiki można obracać, zamek przesuwać, a sznurowadło rozwiązać (do zawiązywania dojdzie kiedyś z Twoją pomocą). W efekcie mięśnie jego rączek będą stale ćwiczone. I to na różne sposoby.

Czy edukacyjna tablica sensoryczna dla dzieci uczy jeszcze czegoś?

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim w całym tym procesie bierze udział mózg malca. Tablice manipulacyjne dla dzieci uczą samodzielnego myślenia. Pozwalają poćwiczyć koordynację pomiędzy okiem a ręką. Stopniowo wykształcają też rozumowanie przyczynowo-skutkowe, co zdecydowanie przyda się na każdym etapie życia.

Najbardziej fascynujące jest to, co robią z tablicami manipulacyjnymi starszaki. Na tym etapie mają już rozwiniętą wyobraźnię. Potrafią więc wykorzystać wydającą przeróżne dźwięki zabawkę edukacyjną do wzbogacenia historii, które rozgrywają się w ich głowie podczas zabawy.

Do czego przygotowują manipulacyjne i sensoryczne zabawki?

Tablice sensoryczne dla dzieci mają świetny wpływ na rozwój małych odkrywców. Ich efekty będzie widać przy późniejszym pisaniu, rzeźbieniu, malowaniu i rysowaniu. Wycinanie, ugniatanie ciasta, gotowanie, jedzenie czy wszelkie czynności wymagające celowości i precyzji są wówczas dla małych rączek łatwiejsze.

Coraz więcej dzieci w wieku szkolnym ma różnego rodzaju problemy w nauce pisania. Z tego względu warto zapewnić swojemu brzdącowi wyzwania manualne dostosowane do jego wieku. Zdobywanie nowych kompetencji przy korzystaniu z tablicy manipulacyjnej przychodzi bardzo naturalnie. A kolejne sukcesy motywują dziecko do coraz większej samodzielności. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl