❗❗ Skok na wiosnę sprawdź promocje  ❗❗

Drewniana tablica manipulacyjna kontra laptop dla malucha
16.jpg

Fundacja Orange w porozumieniu z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła swego czasu bardzo interesujące badania. Co z nich wynikło? Aż 20% maluchów do 2 roku życia korzysta z urządzeń typu laptop, tablet lub smartfon. Sprzęt ten, jak łatwo się domyślić, ma dostęp do internetu.

Gdy myślisz nad tym, jak zapewnić dziecku zdrowy rozwój (a jednocześnie zyskać kilka chwil dla siebie), masz przed sobą potężny dylemat. Dookoła masz mnóstwo przykładów. Widzisz słodkie dzieciaki w wózkach z tabletem w dłoni. Oglądają bajki. Pozornie nic złego się nie dzieje.

Dlaczego masz odmawiać sobie normalności? Przecież jesteś człowiekiem. Też potrzebujesz oddechu.

Co najlepsze, masz rację! Kochasz swoje dziecko. A by dobrze się nim zajmować, nie możesz dawać z siebie wszystkiego przez 100% czasu. Lepszą od laptopa alternatywą jest jednak niewielka, przenośna, drewniana tablica manipulacyjna. Dlaczego? Zobacz, jak wpływa na dziecko laptop i czym różni się to od działania tablicy edukacyjnej.

Stymulacja wzroku? Zdrowsza przy tablicy manipulacyjnej.

Oczy dziecka dopiero się rozwijają. Im częściej ćwiczą, tym lepiej. Jak ćwiczyć oczy? Trzeba im zapewnić częstą zmianę. Maluch powinien tyle samo czasu spędzać na patrzeniu w dal, co na pobliskie przedmioty

Tymczasem to, co dzieje się na ekranie komputera, wciąga. Trudno się od tego oderwać. Co gorsza, mózg dziecka stymulowany jest ponad miarę, co powoduje późniejsze problemy z zasypianiem. To dlatego psychologowie w ogóle nie zalecają dzieciom do lat 3 korzystania z urządzeń elektronicznych.

Sensoryczne zabawki manipulacyjne również potrafią fascynować, a jednak zapewniają stymulację odpowiednią do wieku.

Wrażenia słuchowe? Mamy remis. Prawie.

Laptop wydaje bardzo ciekawe dźwięki. Bogate i nasycone. Może oswoić dziecko z muzyką. Nawet klasyczną, jeśli tego właśnie pragniesz. Problem polega na tym, że pomiędzy dźwiękiem z bajki a dzieckiem nie zachodzi żadna interakcja. Prawo przyczyny i skutku tu nie działa. Dziecko uczy się być biernym obserwatorem, a nie zaangażowanym uczestnikiem życia.

Uważasz, że problem rozwiążą proste gry komputerowe? Być może. Tylko w tym miejscu wracamy do tematu nadmiernej stymulacji. Po co korzystać z laptopa, skoro sensoryczna, drewniana tablica manipulacyjna wydaje ciekawe dźwięki i rewelacyjnie ćwiczy koordynację ręka-oko? A do tego tak samo, jak urządzenia elektroniczne, jest wielofunkcyjnym źródłem rozrywki i nauki dla ciekawskich.

Dotyk, zapach i smak? Tablica sensoryczna wygrywa w przedbiegach.

Co będzie, gdy dziecko poślini laptopa? Zdrowe to nie jest. Co gorsza, jeśli brzdąc będzie czynić to zapamiętale, urządzenie może zostać uszkodzone. Badanie palcami klawiatury i ekranu również nie jest bezpieczne. Klawisze można wyrwać. Ekran wyłamać – bynajmniej nie ze złośliwości. Dzieckiem kieruje ciekawość.

Zapach laptopa? Nuda. Plastik. Nic ciekawego.

Edukacyjna zabawka ze sklepu Montessori to ogrom możliwości. Tablice manipulacyjna jest dostosowana do zdolności małych dłoni młodego odkrywcy. Można z jej pomocą poznawać kształty, pachnie drewnem, a odrobina śliny nie zaszkodzi jej w najmniejszym stopniu. Później wystarczy ją przetrzeć.

Ćwiczenie zręczności przy sensorycznej zabawce edukacyjnej.

Drewniana tablica manipulacyjna rewelacyjnie ćwiczy małą motorykę. Zamki, klocki czy trybiki można z łatwością sprawdzić palcami. Czynności, które można na niej wykonać, nie są wyzwaniem dla osoby dorosłej. Ale dzieci dopiero się ich uczą.

Dodatkowo sensoryczne tablice w kształcie zwierząt są przez brzdące personifikowane. Często na długie godziny zastępują maskotki. A tym samym pomagają ćwiczyć wyobraźnię.

Laptop? Na tak wczesnym etapie życia jest urządzeniem niemal wyłącznie odtwórczym. Dziecko nie musi podejmować żadnych wysiłków, by działo się w nim coś ciekawego. I bynajmniej nie jest to zaleta, jeśli zależy Ci na harmonijnym rozwoju maleństwa.

Podsumowanie? Nie rób tego. Na laptopy, tablety i telefony będzie jeszcze czas. Tablice manipulacyjne dadzą dziecku tyle samo radości. A nie zahamują jego rozwoju i nie narażą go na niebezpieczeństwo.

Artykuł napisany przez

Edyta Markiewicz

Jestem pasjonatką rozwoju dzieci poprzez metodę Montessori. Tworzę inspirujące otoczenie, rozwijając niepowtarzalne potencjały maluchów z zaangażowaniem i pełnym oddaniem.

LinkedIn

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl